مسترکلاس آموزش فیلم‌سازی مارتین اسکورسیزی

قسمت سوم – تحصیلات مارتین

«شما نمی توانید فیلم ساختن را در مدرسه یاد بگیرید. شما می توانید این فرصت را داشته باشید که در مدرسه فیلم بسازید. نکته مهم در مورد مدرسه فیلم، الهام بخشیدن و توانایی ایجاد اعتماد به نفس است.»

-مارتین اسکورسیزی

زیرفصل‌ها

• با انجام دادن بیاموزید
• صدای فردی خود را پیدا کنید
• ارزش یک پلان
• یک معلم عالی می تواند به شما اعتماد به نفس بدهد

(Haig Manoogian) استاد فیلم مارتین در دانشگاه نیویورک، هایگ مانوکیان

بررسی فصل

زمانی که مارتین تحصیلات خود را در دانشگاه نیویورک در اوایل دهه ۱۹۶۰ آغاز کرد، کلاس مقدماتی فیلم یک کلاس دو ترم بود که توسط هیگ مانوکیان، استادی تند صحبت و بی دریغ تدریس می شد که مارتین او را تحسین می کرد. در سال دوم تحصیل، مارتین یک دوره تولید فیلم مقدماتی به نام بینش و صدا را گذراند. او از دوربین‌های ۱۶ میلی‌متری سیاه و سفید استفاده کرد و اصول فیلم‌سازی مانند انتخاب لنز و نورپردازی را آموخت که با یک سری تمرین های کوچک در پایان ترم و همینطور یک فیلم سه تا چهار دقیقه ای به پایان رسید.


پروفسور مانوکیان به شدت تحت تأثیر سینمای اروپا، به ویژه نئورئالیسم ایتالیایی بود. او بر روی صدای فردی افراد، تمرکز کرد. او به شاگردانش اجازه کارگردانی نمی داد مگر اینکه خودشان فیلمنامه را نوشته باشند. او شاگردانش را تشویق می کرد که از جرقه اصلی‌ای که آنها را به سینما می برد محافظت کنند و تحت تأثیر انواع دیگر فیلم سازی قرار نگیرند.


پروفسور مانوکیان از شاگردانش می خواست که پتانسیل تصویر متحرک (motion picture) و برش (cut) را درک کنند. مانوکیان بر ارزش یک پلان اصرار داشت و مارتین واقعاً اهمیت این مفهوم را در اتاق تدوین آموخت. او در اتاق تدوین ناگهان متوجه می‌شود که از نمایی استفاده می‌کند که برای قسمتی از فیلم و در جای دیگری در نظر گرفته شده بود، جایی که به نظر منطقی‌تر می‌آمد. مارتین استاد خود را جرقه ای می داند که به او الهام بخش ساخت فیلم شد. او به مارتین اعتماد به نفس ساختن یک فیلمساز را داد، که در کنار الهام بزرگترین هدیه ای است که مارتین معتقد است یک معلم می تواند به شما بدهد.

بیشتر بیاموزید

آثار نئورئالیست های ایتالیایی مانند روبرتو روسلینی (Roberto Rossellini) و ویتوریو دسیکا (Vittorio De Sica) و فیلم های اولیه لوچینو ویسکونتی (Luchino Visconti) و فدریکو فلینی (Federico Fellini) را تماشا کنید. همچنین آثار فیلمسازان موج نوی فرانسوی مانند فرانسوا تروفو (François Truffaut) و ژان لوک گدار (Jean-Luc Godard) را تماشا کنید و ببینید آیا می توانید تأثیرات روسلینی را بر آثار آنها ردیابی کنید.

تکلیف

۱. سه صحنه را برای تفکیک شات به شات انتخاب کنید. اینها می توانند صحنه هایی از فیلم هایی باشند که دوستشان دارید، یا فیلم هایی که از آنها متنفرید، یا فیلم هایی که می خواهید بهتر درک کنید. هنگامی که صحنه های خود را انتخاب کردید، آنها را چند بار تماشا کنید. در هر صحنه یک نقطه آغاز و پایان را انتخاب کنید (پاوز بزنید) و همه چیز را با جزئیات بنویسید. اکشن، کادربندی، حرکت دوربین، آنچه در فوکوس و خارج از فوکوس است. هر چیزی که مشاهده می‌کنید را توصیف کنید. زمانی که این تمرین را کامل کردید، درک بیشتری از نقشی که هر نما برای ساختن یک صحنه زیبا بازی می کند، خواهید داشت. اگر با اصطلاحات فیلم آشنا نیستید، در اینجا چند منبع برای کمک به شما وجود دارد:

• برای مقاله ای که نام عکس ها و زوایای دوربین را نشان می دهد، اینجا را کلیک کنید.
• برای مقاله ای که به شما کمک می کند با حرکات استاندارد دوربین آشنا شوید، اینجا را کلیک کنید.
• اگر تازه کار هستید، فرهنگ لغت آنلاین اصطلاحات فیلمسازی موسسه فیلم بریتانیا را نیز بررسی کنید.

این مجموعه به مرور تکمیل می‌شود
ترجمه به فارسی توسط آرمان بایون‌سا
۲۳ تیر‌ماه ۱۴۰۱

ادامه مجموعه

شاید این موارد نیز برای شما جذاب باشد
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply