نوشتن فیلمنامه فانتزی

سی راه جهت برانگیختن ذهن

فانتزی درباره جادو، موجودات تخیلی و خود تخیل است. در دنیای فانتزی هر چیزی ممکن است.
در واقع شما می توانید هر چیزی را که می خواهید در ژانر فانتزی بسازید و همین دلیل است که ژانر فانتزی را جذاب می‌کند.

در این مقاله ۳۰ راه جهت نوشتن یک فیلمنامه اورجینال فانتزی آورده شده است:
برای اینکه بتوانید بهتر از این پست استفاده کنید یک راه پیش پای شما میگذارم. کاغذ و قلمی بردارید و این سوالات را با فاصله از هم بنویسید:

۱. چه کسی؟ (Who)

۲. چطور؟ (What)

۳. چرا؟ (Why)

۴. چه وقت؟ (When)

۵. کجا؟ (Where)

بعد از خواندن هر یک جمله از موارد زیر این پنج سوال (یا حداقل تعدادی از آنها را) درباره جمله‌ای که خواندید زیر آن بنویسید.
سعی کنید ذهنتان را رها کنید تا قوه تخیلتان تا هر کجا که خواست برود.

به خاطر داشته باشید که قصدتان تنها پاسخ دادن به این سوالات نیست. شما میخواهید از این طریق به قصه و پی‌رنگ فیلمنامه تان برسید.

برای درک بهتر این مطلب اولین مورد را به عنوان مثال در نظر می‌گیریم.

۱. درباره شخصیتی بنویسید که یک تخم مرغ عجیب و غریب در جنگل پیدا کرده است. او آن را به خانه می برد اما هرگز نمیتواند آنچه را درون آن است پیش بینی کند.

– چه کسی؟ (Who)

شخصیت شما چه کسی است؟ زن است یا مرد؟ اسم او چیست؟ چند سالش است؟ از کدام طبقه اجتماعی در جامعه یا دنیای خود آمده است؟ ازدواج کرده یا مجرد است؟ آیا فرزند دارد یا خودش فرزند کسان دیگری است؟ شغلش چیست؟ و بیشمار سوال دیگری که به بیوگرافی شخصیت شما شکل می‌دهد.

– چطور؟ (What)

شخصیت شما چطور به این جنگل رسیده است؟ آیا در این جنگل زندگی میکرده؟ او چطور آن تخم مرغ را پیدا کرده است؟ چطور آن را به خانه میبرد؟ و…

– چرا؟ (Why)

شخصیت شما چرا به این جنگل آمده؟ چرا تخم مرغ برای او عجیب است؟ چرا آن را به خانه میبرد؟ چرا از آن دوری نمیکند؟ و…

– چه وقت؟ (When)

شخصیت شما چه وقت به این جنگل آمده؟ منظور تنها شب یا روز نیست. آیا این واقعه همزمان با واقعه دیگر در حال اتفاق افتادن است؟ و…

– کجا؟ (Where)

این جنگل دقیقا کجا قرار دارد؟ این جایی که در ذهن دارید کجای جهان شخصیت شماست؟ شخصیت شما از کجا به اینجا آمده است؟ و…

شما با پاسخ دادن به این پرسش‌ها به شخصیت، بیوگرافی شخصیت و جهان او پی میبرید. خب حالا شما ادامه دهید.

۲. درباره شخصیتی بنویسید که همیشه توانایی تغییر ظاهر خود را داشته. بنابراین ظاهر واقعی خود را پشت نماهای جذاب پنهان کرده است. اکنون، توانایی او دیگر کار نمی کند و ظاهر واقعی او را نشان می دهد.


۳. قصه‌ای در مورد ساکنان دنیای روی آب که بسیار صلح‌طلب هستند بنویسید. آنها به طور ناگهانی به متحدین قدیمی خود اعلان جنگ داده اند. شخصیت شما نمی داند چرا و برخلاف میل خود وارد جنگ می شود.


۴. بنویسید که چگونه جادو یک هنجار است. بعضی برای استفاده از جادوها خوشحال هستند، برخی با آن مشکلی ندارند، و برخی دیگر با وجود اینکه می توانند از آن استفاده کنند، کاملاً با آن مخالف هستند. شخصیت اصلی شما در دسته دوم است.


۵. قصه‌ای بنویسید که زمان در آن ثابت است. دنیایی که واقعیت را می‌توان منحرف کرد و گسترش داد. سپس شخصیت شما، از طریق تحقیقات دشوار، متوجه می شود که حتی می توانید زمان را هم تغییر دهید.


۶. در مورد شخصیتی بنویسید که در حال تحقیق بر روی زندگی جوامع دست نخورده است. او در حالی که در اعماق جنگل برای انجام یک کاری رفته است، به طور تصادفی شخصی را از آن جامعه بدوی میبیند که توانایی‌اش بسیار فراتر از دنیایی است که شخصیت شما در آن وجود دارد.


۷. در مورد شخصیتی بنویسید که دنیایش در حال مرگ است. زمین بیمار است و همه گیاهان و احتمالاً زندگی در حال مردن هستند.


۸. در مورد شخصیتی بنویسید که دارای جادو است. و شخصیت دیگری که به جز داشتن جادو چیزی نمی خواهد. شخصیت دوم تا کجا حاضر است برود تا آن جادو را از آن خودش کند؟


۹. شخصیت شما و برادرشان همیشه بهترین دوست بوده اند. آنها عملا همه چیز را در مورد یکدیگر می دانند. تا زمانی که او را می گیرند تا کاری را انجام دهد که هرگز فکرش را هم نمیکرد.


۱۰. قصه‌ای در مورد جامعه ای باستانی بنویسید که در آن شخصیت شما صدایی را در ذهن خود می شنود. او از دهکده خود میرود، به عنوان یک برده زندگی میکند، سخت‌ترین کارها را انجام می‌دهد تا آزادی کمی بدست آورد. او همه اینها را پشت سر میگذارد تا کشف کند که آن صدا متعلق به چه کسی است.

این مقاله به مرور تکمیل می‌شود
۲۱ شهریور ۱۴۰۱

شاید این موارد نیز برای شما جذاب باشد
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply