مسترکلاس آموزش فیلم‌سازی مارتین اسکورسیزی

قسمت دوم – آغاز

«حقیقتا باید کارهای قدیمی و استادان قدیمی را بشناسید… باید آنها را به بهترین شکل ممکن ببینید و تجربه کنید. برای یاد گرفتن به آنها نگاه نکنید. به آنها نگاه کنید تا ببینید که آیا آنها با شما صحبت می کنند، آیا اصلاً به آن علاقه دارید، آیا کنجکاو هستید یا خیر.»

-مارتین اسکورسیزی

زیرفصل‌ها

• باید کاری را که برای انجام آن فراخوانده شده اید انجام دهید
• استادان قدیمی را بشناسید

پرتره خانوادگی اسکورسیزی، در حدود ۱۹۴۶

بررسی فصل

کلیسا و سینما هر دو عمیقاً در زندگی مارتین گنجانده شده بودند و میل او برای گفتن داستان از روی فیلم از هر دوی این دنیا سرچشمه می گرفت. مارتین در دوران کودکی در اواخر دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰ اغلب به همراه والدین و برادرش به سینما می رفت. در حالی که او عاشق فیلم‌هایی بود که می دید، تصاویر و داستان های معجزه آسا از دنیایی می آمدند که برای او دور از ذهن بود. در عوض، مارتین جوان آرزو داشت کشیش شود. در حال حاضر، مارتین هم فیلمسازی و هم روحانیت را تعهد به شیوه های خاص زندگی می داند. کشمکش های اخلاقی و معنوی (و ایمان و شک همراه با آن) برای مارتین از سنین پایین شروع شد و همچنان نقش مهمی در فیلم های او بازی می کنند.


مارتین شما را تشویق می‌کند که سینمای استادان قدیمی را تماشا کنید. فیلم‌هایی که خود او با تماشای آن در سینماها بزرگ شد. او می گوید شما می توانید چیزهای زیادی از آنها یاد بگیرید، اما لزوماً نباید با این هدف به آنها ورود کنید. در عوض، ببینید آیا این فیلم ها با شما صحبت می کنند یا حس کنجکاوی یا علاقه را در شما برمی انگیزند. شما باید از تاریخچه رسانه ای که می خواهید بسازید آگاه باشید. مارتین تاکید می کند که برای دسترسی به این تاریخ، حفظ فیلم لازم است. در نهایت برای مارتین مهم است که از فیلم‌هایی که پیش از شما آمده‌اند آگاه باشید و آن‌ها را بررسی کنید، حتی اگر الهام‌بخش نباشند یا تأثیری بر شما نگذارند. اگرچه مارتین شما را تشویق می‌کند که فیلم‌های استادان قدیمی در یک صفحه نمایش بزرگ تماشا کنید، اما همچنان تماشای آنها در خانه نیز گزینه مناسبی است. مارتین در کودکی فیلم‌های مایکل پاول (Michael Powell) و امریک پرسبرگر (Emeric Pressburger) را در تلویزیون در نسخه‌های سیاه و سفید تماشا می‌کرد. او هنوز این نسخه های کوتاه شده را جذاب و حتی رهایی بخش می داند. تصمیم مارتین برای کارگردانی صادق بودن با خودش بود و او از شما می خواهد کاری را که برای انجام آن فراخوانده شده‌اید انجام دهید.

مارتی و برادرش فرانک

بیشتر بیاموزید

مارتین از ماکس اوفولز (Max Ophüls)، کارگردان آلمانی یاد می کند که در سال ۱۹۳۳ پس از به قدرت رسیدن نازی ها به فرانسه گریخت و سپس به ایالات متحده مهاجرت کرد. کار اوفولز همچنین تأثیر زیادی بر استنلی کوبریک داشت. برخی از فیلم های اوفولز را بدون هیچ انتظاری تماشا کنید. یعنی فقط تماشا کنید و ببینید کدام عناصر از فیلم سازی او بیشترین تأثیر را روی شما می‌گذارد.

مارتین از فیلم های مایکل پاول (Michael Powell) و امریک پرسبرگر (Emeric Pressburger) مانند کفش های قرمز (۱۹۴۸) الهام گرفت. برخی از فیلم های آنها را تماشا کنید و ببینید آیا با آنها ارتباط برقرار می‌کنید یا خیر.

در محیطی که مارتین در آن بزرگ شده است غوطه ور شوید و تصور کنید که او در آپارتمان خانواده اش در خیابان الیزابت، شماره ۲۵۳ در ذهنش در حال کشیدن قاب هایی برای فیلم ها است. اینجا را کلیک کنید تا در خیابان‌های بین هیوستون شرقی و پرینس که مارتین تا ۲۳ سالگی به آن خانه می‌گفت کاوش کنید. سپس این مقاله را بخوانید که در آن مارتین و همسایگان قدیمی‌اش درباره محیط بصری و فرهنگی دوران کودکی‌اش صحبت می‌کنند.

مارتین به همراه مادر و برادرش

تکلیف

۱. به دنبال فیلم های استادان قدیمی باشید. در یک سرویس پخش تلویزیون که به سینمای کلاسیک اختصاص دارد مشترک شوید. گزینه‌ها عبارتند از Turner Classic Movies و FilmStruck. اگرچه کیفیت تصویر پایین‌تر از خدمات اشتراک پولی است، اما می‌توانید Internet Archive’s Digital Library را نیز در نظر بگیرید که دارای بیش از 5000 فیلم از سراسر جهان است. Classic Cinema Online یکی دیگر از گزینه های رایگان قابل اجرا است.

۲. بسیاری از فیلمسازان و هنرمندان از مودبُرد برای ایجاد ارتباط شخصی و فوری با تصاویر و داستان های دنیا استفاده می کنند. با استفاده از یک تخته چوب پنبه ای، یک دیوار خالی در محل کار خود یا یک دفترچه یادداشت، یکی از آنها بسازید. شروع به جمع آوری عکس از فیلم های مورد علاقه، شخصیت هایی که برایتان جالب هستند، عکس‌های لباس ها و صحنه هایی کنید که آرزو دارید آنها را در فیلم های خود داشته باشید. مودبردها بسیار کارآمد هستند. بنابراین در طول کلاس موارد دیگری به مودبرد خود اضافه کنید. اگر برای اینکار نیاز به اطلاعات بیشتر دارید به این پست سری بزنید.

این مجموعه به مرور تکمیل می‌شود
ترجمه به فارسی توسط آرمان بایون‌سا
۲۳ تیر‌ماه ۱۴۰۱

ادامه مجموعه

شاید این موارد نیز برای شما جذاب باشد
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply