چگونه یک تریتمنت برای فیلمنامه بنویسیم

(به همراه دانلود قالب آماده یک تریتمنت)
آخرین آپدیت: جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

اگر ایده خوبی برای یک فیلمنامه دارید ، خیلی خوب است که به سرعت آن را بنویسید، اما بهتر است آن را با برنامه بنویسید. و این به معنای یک تریتمنت عالی است.

در این مقاله، به شما دانش لازم را در مورد چگونگی نوشتن یک تریتمنت موثر برای فیلم یا برنامه تلویزیونی، و یا حتی ایده ای که در ذهن خود نگه داشته‌اید، خواهیم داد. همچنین یک قالب آماده تریتمنت برای فیلمنامه نیز به شما ارائه می دهیم که می توانید برای نوشتن تریتمنت فیلمنامه خود آن را دریافت و استفاده کنید.

۱. کاربردهای تریتمنت یک فیلمنامه

درک بهتر تریتمنت در فیلمنامه نویسی

شما یک ایده بی‌نظیر برای یک فیلم یا سریال دارید و آماده هستید که به نوشتن آن بپردازید، کلمات را از ذهن خود بر روی کاغذ جاری کنید و برای همیشه فضای فرهنگی را تغییر دهید.

تمام قد به شما حق می‌دهیم اما شاید بخواهید در مقابل وسوسه شروع به نوشتن فیلمنامه خود مقاوت کنید.نویسندگان باتجربه می دانند که نوشتن فیلمنامه به معنای سازماندهی شفاف و دقیق است

به همین دلیل است که تریتمنت در فیلمنامه نویسی بسیار مفید هستند: تریتمنت ایده شما را به شخصیت های و اتفاقات درون داستان تبدیل میکند.

بنابراین بیایید بررسی کنیم که چگونه یک تریتمنت بنویسیم که هم خوانندگان شما را درگیر داستانتان کند و هم نگاه شما را سازماندهی کند. ما همچنین به نمونه های تریتمنت تلویزیون و فیلم نگاهی خواهیم کرد و سپس یک قالب تریتمنت رایگان فیلمنامه برای قرار دادن شما در مسیر نوشتن شاهکارتان ارائه خواهیم داد.

تریتمنت فیلم چیست؟

تعریف تریتمنت

تریتمنت فیلم (یا تریتمنت داستان) خلاصه ای دقیق از فیلم ، نمایش تلویزیونی یا پروژه شماست. نثریست که تمام صحنه ها ، سکانس ها، نکات مهم داستان شما و لحن فیلم شما را تداعی میکند

انواع کاربردهای تریتمنت فیلم شامل موارد زیر است

– مرجعی در پشت صحنه فیلمنامه نویس (یا فیلمنامه نویسان) برای راهنمایی و ارائه چارچوبی به فیلمنامه کامل که در حال نگارش است.
– خلاصه ای دقیق که برای به اشتراک گذاشتن به فیلمنامه نویس (یا فیلمنامه نویسان) برای فیلمنامه قبل از نوشتن فیلمنامه واقعی با دیگران طراحی شده است.
– خلاصه ای عمیق و ساختارشکنی از فیلم نامه ای که از قبل نوشته شده است و ساختار و سکانس های فیلمنامه کامل را تقطیر و ساده می کند.
یک نقشه راه داستانی و ساختاری کامل که پیش بینی تجدیدنظرهای اساسی را که یک فیلمنامه نویس (یا فیلمنامه نویسان) قبل از شروع بازنویسی انجام می دهد ، برای دیگران پیش نمایش می کند.
– یک نقشه راه داستانی وساختاری کامل است که فیلمنامه نویس (یا فیلمنامه نویسان) قبل از شروع بازنویسی و پیش بینی تجدیدنظرهای اساسی از آن استفاده میکنند.

.تریتمنت فیلم را به عنوان متنی که فیلم شما را تنظیم می کند، در نظر بگیرید که در آن لحظات مهم و لحن فیلم توضیح داده میشود اما به ندرت حاوی دیالوگ است

 تهیه کنندگان ، مدیران اجرایی ، کارگردانان و بازیگرانی که میخواهید آنها را برای فیلمتان جذب کنید میتوانند مخاطبان تریتمنت شما باشند.
تریتمنت همچنین این یک ابزار بسیار مفید برای نویسنده است تا به آمادگی بیشتری قبل از نوشتن داستان یا فیلمنامه اصلی برسد

۲. اندازه صفحات و نوع چیدمان تریتمنت در فیلمنامه یک فیلم

یک تریتمنت باید چند صفحه باشد؟

وقتی که متوجه شدید یک تریتمنت چیست، احتمالاً از خودتان می پرسید که آن باید چند صفحه باشد. تریتمنت‌ها اندازه معینی ندارند، اما باید سعی کنید که آن را به قوی ترین شکل ممکن بنویسد

اگر مشغول نوشتن یک تریتمنت برای استنلی کوبریک، دیوید فینچر یا هر شخص مهم دیگری نیستید، سعی کنید تریتمنت خود را در زیر ده صفحه تمام کنید

اگر برای شخصی مهمی مثل مدیر تولید یک شرکت یا استودیو تریتمنت می نویسید، ابتدا مطمئن شوید که چه از شما میخواهند. گاهی آنها درخواست ۲۰ صفحه یا بیشتر میکنند

چگونه مانند یک حرفه ای تریتمنت فیلم بنویسیم

تریتمنت می تواند بسیار طولانی تر باشد. بطور مثال، جیمز کامرون، ۷۰ صفحه تریتمنت می نویسد تا داستانش را سازماندهی کند. هر کسی این کار را به روش خودش انجام می دهد.

اما دستورالعمل هایی وجود دارد که ارائه شما را تا حد ممکن قوی نگه دارد.

زمانی که کریگ مازین، فیلمنامه دزد شناسایی را نوشت، بازنویسی کامل صفحه یک را انجام داد. همانطور که مازین در پادکست اسکریپت‌نوت اشاره میکند، “من این تریتمنت را نوشتم تا همه به طور یکسان در جریان فیلمنامه قرار بگیرند.

او قبل از اینکه بازنویسی اصلی فیلمنامه را شروع کند یک تریتمنت ۳۰ صفحه ای از چیزی که انتظار داشت به تهیه‌کنندگان، بازیگران و کارگردانان هنری ارائه داد.

۱. جایی در نزدیکی یوجین، اورگان

ما از شیشه جلوی اتومبیل پلیس در حالی که در وسط روز در یک بزرگراه رانندگی می کند نگاه می کنیم. جلوتر، ماشینی به جلو و عقب می چرخد. فراتر از انحراف. مشخص نیست ماشین دارد چه کار میکند.
پلیس راننده به کنار جاده هدایت میکند. زنی بیرون می آید. مثل آهوی زخمی به اطراف میچرخد. آنها یک آزمایش سریع مستی از او میگیرند، سپس از او می خواهند که در دستگاه تست فوت کند.
او آن را در دهانش می گذارد و فورا فوت میکند. “اندازه مستی من چقدره؟”
کات به زندان. قسمت ورودی. اثر انگشت شست او را میگیرند. گواهینامه رانندگی او را چک کنید. “ساندی پترسون.” یکی از پلیس ها متوجه تاریخ تولد او می شود. “او جیسس، یک ماه دیگه 40 ساله میشی. همه چیزت رو جمع کن، سندی پترسون.”
همانطور که از او عکس میگیرند به صورتش فلاش میزند.

برای خواندن تریتمنت کامل فیلم ID Theft که به فیلم منتشر شده Identity Thief تبدیل شد، روی این لینک کلیک کنید.

این تریتمنت قبل از پرش به خلاصه‌ی صحنه به صحنه از داستان که شامل سکانس‌های کلیدی و صحنه‌ها است با تجزیه شخصیت‌های اصلی شروع می‌شود.

این تریتمنت ترکیبی است از نثر، فیلمنامه محاوره ای به همراه سرصفحه های هر صحنه برای مکان های جدید.

۳. ساختار تریتمنت فیلمنامه

چگونه یک تریتمنت فیلمنامه بنویسیم؟

برای نوشتن تریتمنت مانند یک فیلمنامه از زمان حال استفاده کنید. تمام پیچشهای داستانی مرتبط را در تریتمنت ذکر میکنید و داستان را به اندازه کافی رنگارنگ تعریف میکنید تا لحن داستانتان را به تصویر بکشد، اما زیاده روی نکنید.

سابپلات یا قصه های فرعی را خلاصه کنید. یا به میزان قابل توجهی به حداقل برسانید. ایده این است که فیلم خود را به یک خواننده نشان دهید یا آن را برای خودتان سازماندهی کنید.

بنابراین داستان اصلی را به سر مقصد برسانید و قوس های شخصیت های اصلی (کارکتر آرک) را در مرکز توجه نگه دارید. شما میتوانید از نرم افزار ورد یا یک نرم افزار فیلمنامه نویسی برای نوشتن تریتمنت استفاده کنید.

تریتمنت اولیه جورج آر آر مارتین برای بازی تاج و تخت را در میتوانید در این لینک پیدا کنید.

بازی تاج و تخت
جورج آر آر مارتین
اکتبر 1993

هر یک از درگیری ها تهدیدی بزرگ برای قلمرو خیالی من، هفت پادشاهی، و زندگی شخصیت های اصلی است.
اولین تهدید ناشی از دشمنی بین خاندان بزرگ لنیستر و استارک است که در چرخه‌ای از توطئه، طرح متقابل، جاه‌طلبی، قتل و انتقام انجام می‌شود و تاج و تخت آهنین هفت پادشاهی به عنوان جایزه نهایی تلقی میشود. این ستون فقرات جلد اول این سه گانه، بازی تاج و تخت را تشکیل می دهد.

برای خواندن تریتمنت کامل سریال بازی تاج و تخت روی این لینک کلیک کنید.

شایان ذکر است که در تریتمنت بالا: حتی اگر جورج آر. مارتین اعتراف کند که دوست ندارد از قبل برای داستانش برنامه ریزی کند، همانطور که در جایی اشاره کرده “من اگر دقیقا بدانم کتاب به کجا می رود، علاقه خود را به نوشتن آن از دست می دهم.” اما او همچنان ارزش یک نقشه راه خوب را می داند. این همان چیزی است که تریتمنت برای یک نویسنده فراهم می کند.

تریتمنت فیلم باید شامل چه مواردی باشد؟

باز هم ذکر کنیم که هیچ قالب مشخصی برای مواردی که باید یا نباید لحاظ کنید وجود ندارد. الگوی رایگان درمان فیلم که در ادامه صفحه ارائه می کنیم کار را برای شما راحت می کند. اما به عنوان یک راهنمای کلی، می‌توانید موارد زیر را در حین نوشتن یک تریتمنت (بسته به اینکه قصد دارید آن را برای چه کسی ارسال کنید) به کار ببرید:

  • عنوان
  • اسم شما
  • بخش‌های لاگ لاین یا طرح یک خطی، مفهوم و موضوع (در صورت نیاز)
  • خلاصه‌ای از هر سه پرده، با توصیف‌های دقیق از نقاط عطف، مکان‌ها و شخصیت‌ها.
  • تفسیر قصه و بیوگرافی شخصیت ها در صورت نیاز.

درج لاگ لاین یا طرح یک یا دو خطی بسیار توصیه می شود.

این صفحه ترجمه ای است از سایت استودیو بایندر که به مرور تکمیل میشود!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.